Błystka obrotowa Rublex Veltic 1

Blacha obrotowa Rublex Veltic 1

Kolor: srebrny 

Waga: 2 g

Veltic to błystka, która świetnie prowadzi się we wszystkich kierunkach - dobrze pracuje podczas ściągania z prądem, które jest typowe na rzekach pstrągowych, ma ciekawą akcję podczas ściągania w poprzek nurtu i przy prowadzeniu jej łukiem ku brzegowi, zaś prowadzona pod prąd nieźle trzyma się wody i nie ma tendencji do wyskakiwania nad powierzchnię, jeśli tylko nie trzyma się szczytówki zbyt wysoko.


Paletki Velticów także można poznać na pierwszy rzut oka - mają kształt wąskiego jaja z wyraźnie oddzielonym "kółeczkiem" do przewlekania przez starannie dopracowane strzemiączko. Paletka jest nieznacznie tylko wykrępowana i nie posiada "fazy", za to ma na wypukłej stronie wytłoczone faliste wzory w kształcie fali, które nawet na czystych, metalicznych wariantach dają podczas pracy złudzenie "paskowania".


Akcja obrotówki jest wyrazista, mocna, lecz pozbawiona tzw. bicia, charakterystycznego dla paletek nadmiernie wytłoczonych. Prowadzi się je łatwo, znaczą bowiem swoją pracę na kiju i już po jednej wyprawie łatwo jest spinningiście przewidzieć i wyczuć ich zachowanie pod wodą.


Tak czy inaczej, na jedynki, a nawet dwójki znakomicie reagują okonie, jazie, klenie - i to naprawdę ledwo wymiarowe, chętnie bywają zagryzane przez lipienie, zaś przez pstrągi traktowane są niczym ich przysmak - wyrośnięte kiełże.


Velticami da się rzucić na przyzwoitą odległość - mają proporcjonalnie duże i ciężkie korpusy z wytoczonymi rowkami zalanymi czerwoną emalią, co ma dodatkowo prowokować ryby do ataku. Korpusy w dolnej części są puste, co po pierwsze pozwala na umieszczenie tam drucianej pętelki pozwalającej na wymianę kotwic - także z własnoręcznie dodanymi ozdobnikami, chwostami, muchami, twisterkami, co może znakomicie wpłynąć na brania, szczególnie kapryszących okoni oraz kleni nie reagujące na standardowe modele. Po drugie - podobnie jak w Celtach - wgłębienie ogranicza ruchy kotwicy, jej swobodne "dyndanie", co znacznie wpływa na chwytność wabików oraz zmniejsza możliwość wypięcia się ryby podczas holu.


Podana skosem w górę rzeki łatwo osiąga dno i przez kilka metrów daje się prowadzić tuż nad nim, co pozwala na polowania na brzany, na pstrągi i trocie na równomiernych płaniach czy nawet sandacze w przybrzeżnych rynnach.


W wodach stojących paletka rusza przy pierwszym zakręceniu korbą kołowrotka i pozwala się prowadzić skrajnie powoli, dobrze też reaguje na zmianę tempa prowadzenia czy "granie szczytówką".

Podobne produkty